Az elnök mandátum időtartama: 2019. május 1. – 2022. április 30. (3 év). Az elnökségi tag mandátum időtartama: 2019. május 1. - 2021. április 30. (2 év).
A pályázat feltételei, az elnöki tisztség feladatkörei Az elnök feladata a JAK 2002. augusztus 30-ával életbe lépett és 2016. május 25. napjával módosított alapszabályának értelmében (3.3 pont) a JAK általános képviselőjeként képviselni a JAK-ot harmadik személyekkel szemben, bíróságok és hatóságok előtt; összefogni és irányítani a JAK tevékenységét, az elnökség munkáját; a dolgozók tekintetében gyakorolni a munkáltatói jogokat; gyakorolni a JAK bankszámlája feletti aláírási, utalványozási jogot; vezetni az elnökség és a közgyűlés üléseit; gondoskodni a JAK üzleti könyveinek szabályszerű vezetéséről, a közgyűlés szabályszerű összehívásáról és megfelelő előkészítéséről, a felügyelő bizottság tájékoztatásáról, a bírósági bejelentésekről és a kötelező államigazgatási adatszolgáltatásokról; elkészíteni a JAK 2011. évi CLXXV. törvény 29. §-a szerinti éves pénzügyi beszámolóját és közhasznúsági mellékletét, valamint évente egyszer jelentést készíteni a JAK éves tevékenységéről és vagyoni helyzetéről. Az elnök képviseli a JAK-ot a különböző kuratóriumokban és szakmai testületekben, az EMMI-nél és a különböző alapítványoknál a felmerülő ügyekben, körlevelekben értesíti a JAK tagságát a JAK programjairól, a különböző ösztöndíjakról és a tagságot érintő egyéb ügyekről. Irányítja a titkár munkáját, folyamatosan tájékozódik az elnökségi tagok és a programfelelősök munkájáról és ennek figyelembe vételével elkészíti a JAK éves szakmai munkatervét és tevékenységének koncepcióját. Az elnök a JAK-tábor főszervezője, gondoskodik a JAK nemzetközi kapcsolatainak fenntartásáról és fejlesztéséről. Az elnöki megbízatás 3 évre szól. Az alapszabály 3.2.3 pontjának értelmében a közgyűlés ezt indokolt esetben még egyszer, ugyanolyan időtartamra meghosszabbíthatja. Az elnök munkájáért tiszteletdíjban részesül, ennek mértékéről az alapszabály 3.3.3 pontjának értelmében a közgyűlés dönt. Ennek jelenlegi összege havi bruttó 200.000 Ft. A pályázó legyen a JAK tagja. A pályázó ne legyen más hazai írószervezet vezetőségének tagja, illetve a tisztség elnyerésekor mondjon le más hazai írószervezet vezetőségében esetlegesen betöltött funkciójáról. A pályázat benyújtásának módja A pályázatokat elektronikusan a [email protected] címre kérjük benyújtani, melynek beérkezéséről a JAK visszajelzést küld. A pályázathoz a következőket kérjük mellékelni:
Beadási határidő: 2019. április 25., csütörtök. A pályázat elbírálása A pályázatok előzetes elbírálását, regisztrációját – annak vizsgálatát, hogy a pályázati kiírás formai kritériumainak megfelelnek-e – az elnökség végzi. Hiánypótlásra egy alkalommal nyílik lehetőség, melyre a JAK elnöksége április 26-ig küld ki felhívó levelet azzal, hogy a hiányok legkésőbb április 28. napjáig pótolhatók. A formailag megfelelő pályázatokat az elnökség iktatja, és erről a pályázókat levélben értesíti és elhelyezi a www.jozsefattilakor.hu honlapon legkésőbb 2019. április 28. napjáig. A pályázatokat a tagság az áprilisi közgyűlésen fogja elbírálni. Ezt megelőzően az elnökség által formailag megfelelőnek talált pályázatokat minden JAK-tag e-mailben megkapja, vagy akár a JAK irodájában is elolvashatja. A közgyűlésen a pályázók pályázatukat röviden ismertetik, s módjukban áll a tagságnak a pályázatukkal kapcsolatos kérdéseire felelni. Ezt követően – az alapszabály 3.1.10 pontjának értelmében – a közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg döntését. Budapest, 2019. április 11. A JAK elnöksége
0 Comments
A József Attila Kör Irodalmi Egyesület az elmúlt körülbelül egy évtized alatt – nagyrészt az egyesület részére évente megítélt működési támogatások drasztikus csökkenése miatt (jelenleg az éves állami támogatás összege 300.000 forint) – folyamatos és jelentős munkaerő- és pénzhiánnyal küzd. A 2019. január 8-án megtartott közgyűlésen a JAK elnöksége tájékoztatta tagságot a szervezet jelenlegi nehéz anyagi helyzetéről, továbbá azokról az adminisztratív elmaradásokról, amelyek az elmúlt hónapokban álltak elő, így többek között a 2017. évről szóló pénzügyi beszámoló és közhasznúsági jelentés benyújtásának késedelméről, amelyre a Felügyelőbizottság korábban több alkalommal is felhívta a vezetőség figyelmét.
A kialakult helyzetre tekintettel a közgyűlésen az elnök, a titkár és az elnökség levonta a megfelelő személyi konzekvenciákat és 2019. március 31-i hatállyal lemondott. Nagy Kata elnök a fentiek mellett lemondása okaként a magánéletében bekövetkezett változásokat és a főállása által megkövetelt igénybevételt jelölte meg, ami elnöki teendői jövőbeni ellátásával is összeegyeztethetetlennek mutatkozik. A távozó vezetőség vállalja, hogy az egyesület 2017-es pénzügyi beszámolóját és közhasznúsági jelentését a pótlásra nyitva álló törvényi határidő letelte előtt elkészíti és benyújtja, továbbá az elkövetkező hónapokban az egyesület minden 2017-es és 2018-as évre vonatkozó elszámolási kötelezettségét maradéktalanul, a törvényi és szerződéses határidőket betartva teljesíti, mentesítve ez alól az új elnököt, titkárt és elnökséget. A JAK elnöksége egyúttal vállalja azt is, hogy az esedékes tisztújító közgyűlés során megválasztott új vezetőséggel a távozás után is együttműködik annak érdekében, hogy a szervezet további működése biztosított legyen. A József Attila Kör egy komoly hagyományokkal rendelkező szervezet, amely bár hosszú évek óta finanszírozási nehézségekkel küzd, továbbra is elkötelezetten kívánja szolgálni az alapszabályában rögzített célok elérését, vagyis az irodalmi és kulturális élet szervezését, a legszélesebb értelemben vett kortárs irodalom népszerűsítését, a fiatal írók érdekképviseletének ellátását és pályakezdésük segítését, a kortárs irodalom tanulmányozását, valamint a fiatal magyar irodalom külföldi megismertetésének elősegítését. Bízunk benne, hogy a tagság és a kortárs fiatal irodalmat kedvelő olvasóközönség támogatásával, a jelenlegi nehézségeken túljutva a József Attila Kör sikerrel folytathatja több évtizedre visszanyúló értékteremtő tevékenységét. Budapest, 2019. január 16. A JAK elnöksége A József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) elnöksége alapszabályának megfelelően pályázatot hirdet tagjai között a JAK elnöki pozíciójának betöltésére.
Az elnök mandátum időtartama: 2019.április 1. – 2022. március 31. (3 év). Az elnökségi tag mandátum időtartama: 2019. április 1. - 2021. március 31. (2 év). A pályázat feltételei, az elnöki tisztség feladatkörei Az elnök feladata a JAK 2002. augusztus 30-ával életbe lépett és 2016. május 25. napjával módosított alapszabályának értelmében (3.3 pont) a JAK általános képviselőjeként képviselni a JAK-ot harmadik személyekkel szemben, bíróságok és hatóságok előtt; összefogni és irányítani a JAK tevékenységét, az elnökség munkáját; a dolgozók tekintetében gyakorolni a munkáltatói jogokat; gyakorolni a JAK bankszámlája feletti aláírási, utalványozási jogot; vezetni az elnökség és a közgyűlés üléseit; gondoskodni a JAK üzleti könyveinek szabályszerű vezetéséről, a közgyűlés szabályszerű összehívásáról és megfelelő előkészítéséről, a felügyelő bizottság tájékoztatásáról, a bírósági bejelentésekről és a kötelező államigazgatási adatszolgáltatásokról; elkészíteni a JAK 2011. évi CLXXV. törvény 29§-a szerinti éves pénzügyi beszámolóját és közhasznúsági mellékletét, valamint évente egyszer jelentést készíteni a JAK éves tevékenységéről és vagyoni helyzetéről. Az elnök képviseli a JAK-ot a különböző kuratóriumokban és szakmai testületekben, az EMMI-nél és a különböző alapítványoknál a felmerülő ügyekben, körlevelekben értesíti a JAK tagságát a JAK programjairól, a különböző ösztöndíjakról és a tagságot érintő egyéb ügyekről. Irányítja a titkár munkáját, folyamatosan tájékozódik az elnökségi tagok és a programfelelősök munkájáról és ennek figyelembe vételével elkészíti a JAK éves szakmai munkatervét és tevékenységének koncepcióját. Az elnök a JAK-tábor főszervezője, gondoskodik a JAK nemzetközi kapcsolatainak fenntartásáról és fejlesztéséről. Az elnöki megbízatás 3 évre szól. Az alapszabály 3.2.3 pontjának értelmében a közgyűlés ezt indokolt esetben még egyszer, ugyanolyan időtartamra meghosszabbíthatja. Az elnök munkájáért tiszteletdíjban részesül, ennek mértékéről az alapszabály 3.3.3 pontjának értelmében a közgyűlés dönt. Ennek jelenlegi összege havi bruttó 200.000 Ft. A pályázó legyen a JAK tagja. A pályázó ne legyen más hazai írószervezet vezetőségének tagja, illetve a tisztség elnyerésekor mondjon le más hazai írószervezet vezetőségében esetlegesen betöltött funkciójáról. A pályázat benyújtásának módja A pályázatokat elektronikusan a [email protected] címre kérjük benyújtani, melynek beérkezéséről a JAK visszajelzést küld. A pályázathoz a következőket kérjük mellékelni:
Beadási határidő: 2019. március 10., vasárnap. A pályázat elbírálása A pályázatok előzetes elbírálását, regisztrációját – annak vizsgálatát, hogy a pályázati kiírás formai kritériumainak megfelelnek-e – az elnökség végzi. Hiánypótlásra egy alkalommal nyílik lehetőség, melyre a JAK elnöksége március 13-ig küld ki felszólító levelet azzal, hogy a hiányok legkésőbb március 17. napjáig pótolhatók. A formailag megfelelő pályázatokat az elnökség iktatja, és erről a pályázókat levélben értesíti és elhelyezi a www.jozsefattilakor.hu honlapon legkésőbb 2019. március 18-ig. A pályázatokat a tagság a márciusi közgyűlésen fogja elbírálni. Ezt megelőzően az elnökség által formailag megfelelőnek talált pályázatokat minden JAK-tag e-mailben megkapja, vagy akár a JAK irodájában is elolvashatja. A közgyűlésen a pályázók pályázatukat röviden ismertetik, s módjukban áll a tagságnak a pályázatukkal kapcsolatos kérdéseire felelni. Ezt követően – az alapszabály 3.1.10 pontjának értelmében – a közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg döntését. Budapest, 2019 január 10. A József Attila Kör elnöksége a pályázat elbírálása során felmerült jogi akadályok miatt 2018.július 10-én kírt, a JAK-Solitude csereprogramban való részvételre irányuló pályázatát érvénytelennek minősíti.
Ezzel egyidőben új pályázatot hirdet. Solitude-pályázat 2018 - Stuttgartba az Akademie Schloss Solitude kastélyába 2018. október-december időszakra, egy ösztöndíjas helyre lehet jelentkezni. A PÁLYÁZAT LEADÁSÁNAK HATÁRIDEJE: 2018. AUGUSZTUS 25. Az ösztöndíj 3 hónapra szól. A stuttgarti ösztöndíjas személyéről a JAK–Solitude kuratórium dönt (a JAK elnöke, Nagy Kata, Urbán Ákos a JAK elnökségi tagja, korábbi Solitude-ösztöndíjasok, ezúttal: Krusovszky Dénes, Nagy Ildikó Noémi, Selyem Zsuzsa, Nemes Z. Márió, Lóránd Zsófia, és Tóth Kinga, a JAK–Solitude csereprogram programvezetője, valamint Gaborják Ádám). A nyertes pályázatot a szigligeti JAK-táborban hirdetjük ki. Amit a program kínál: - ösztöndíj (1.150 EUR havonta) - szállás: Akademie Schloss Solitude-ben, a kastély egy apartmanjában (konyha, fürdőszoba, háló- és lakótér) - utazási költségek (egyszeri oda-vissza út) - biztosítás - projektfinanszírozás (felolvasóestek, fordítások – a konkrét megvalósulásról az ösztöndíjas, a JAK és a fogadó fél közösen egyeztetnek) A német nyelvű kötetmegjelenés nem része az ösztöndíjnak, erről a fogadó partner dönt. Jelentkezni a megadott időpontra lehet, amennyiben a kuratórium által kiválasztott pályázó ezen időpontban mégsem tudja igénybe venni az ösztöndíjat, a következő legtöbb szavazatot kapott jelentkező megy helyette. Az ösztöndíj nyertese a következő évben újra beadhatja pályázatát. Kivételes esetben (a lemondás okainak megvizsgálását követően) a kuratórium megpróbál egyeztetni az Akademie Solitude-del az időpontcserét illetően. A pályázó kapcsolatba kerülhet az ott lakó 35-40, a világ minden tájáról érkező művésszel. Az együttműködés nem nemzetközi csupán, a partnerek változatos profiljából adódóan interdiszciplináris is, ennek következtében azok a jelentkezők, akiknek vannak elképzelései arról, hogyan kapcsolnák össze irodalmi munkájukat egyéb művészeti ágakkal, előnyt élveznek. Kiemelten fontos a jelentkezők nyitottsága a fogadó partner, a célország és annak kultúrája felé. A jelentkezés feltételei, a pályázók köre - a jelentkező befejezte tanulmányait (PhD- vagy azzal egyenértékű, illetve magasabb szintű képzésben résztvevőkre ez nem vonatkozik) - nem múlt el 40 éves (azaz a JAK-os korhatár az érvényes) - jól beszél angolul, németül vagy franciául (az angol nyelvtudás erősen ajánlott, ennek hiánya nagyon megnehezítheti a kinti kommunikációt, különösen a többi ösztöndíjassal, ezt a kuratórium a szavazáskor figyelembe veszi) A jelentkezéshez csatolni kell (magyarul és a fenti idegen nyelvek egyikén) - a jelentkező önéletrajzát (nyelvtudás és szakmai tapasztalat megjelölésével) - publikációs és lehetőség szerint recenziós listát - egy oldalas munkatervet a külföldön töltendő három hónapról - (amennyiben rendelkezésre áll) idegen nyelvű publikációt - a jelentkező elérhetőségeit (elsősorban e-mail és telefon) A jelentkezéseket kizárólag elektronikus formában fogadjuk a JAK e-mailcímére. Hiányos és későn beérkező jelentkezéseket nem tudunk figyelembe venni! A JAK e-mail címe: [email protected] A pályázásból kizáró ok: Az összeférhetetlenség elkerülése érdekében a Solitude 2018 pályázatán nem vehet részt a JAK elnökségében tisztséget betöltő személy. A pályázatra érkező pályamunkák elbírálása folyamatos. A pályázat elbírálásának szempontjai a következők:
További információ e-mailben a [email protected] címen. Ösztöndíjasok a JAK részéről: Selyem Zsuzsa (2005 ősz), Térey János (2006), Harcos Bálint (2006), Lanczkor Gábor (2007), G. István László (2007, áttéve 2008-ra), Tóth Krisztina (2008, áttéve 2010-re), Krusovszky Dénes (2009), Nagy Koppány Zsolt (2009), Csehy Zoltán (2010), Nagy Ildikó Noémi (2011), Gerevich András (2012/2013), Tóth Kinga (2013), Nemes Z. Márió (2014), Szőcs Petra (2015), Dunajcsik Mátyás (2016), Lesi Zoltán (2017) Ösztöndíjasok a JAK vendégeként Solitude-ből: Margareth Obexer (2005), Tilman Rammstedt (2006), Anja Utler (2006), Hans-Werner Klohe (2006), Sumi Jang (2006), Esi Edugyan (2007), Sarnath Banerjee (2007), Ulrike Syha (2008), Kaiwan Mehta (2008), Katarzyna Sowula (2009), Jonathan Garfinkel (2009), Franziska Gerstenberg (2010), Mikolaj Lozinski (2011), Lina Mounzer (2011), Katharina Bendixen (2013), Michelle Sterling (2014), Louis Scoufaras (2015), Marianne Zückler (2016), Boglarka Börcsök (2017) www.akademie-solitude.de A JAK elnöksége 2018.08.06 Az egyesületnek tagja lehet bármely 40. életévét be nem töltött író, költő, kritikus, irodalomszervező, irodalomtörténész, szerkesztő, műfordító, függetlenül attól, mely ország állampolgára. A jelentkezésnek a közgyűlés előtt 5 nappal meg kell érkeznie, a közgyűlés időpontját a JAK honlapján legkésőbb 21 nappal előtte közzéteszi az Egyesület. A pályázó a következő címre juttassa el jelentkezését: E-mail: [email protected] A pályázatok beérkezési határideje: 2018. augusztus 25. szombat éjfél. A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó 1. szakmai önéletrajzát, 2. publikációs listáját – (ajánlott min.3-5 megjelenés) 3. motivációs levelét, 4. legalább két JAK-tag írásbeli ajánlását. A pályázathoz csatolható néhány oldalnyi szövegmutatvány a jelentkező írásaiból. A beérkezett pályázatokat a JAK e-mailben elküldi a tagjainak; amennyiben a jelentkező ezt kifogásolja, külön jelezze. A felvételről a mindenkori JAK-közgyűlés egyszerű többséggel dönt. A jelentkezéseket a JAK honlapján és a JAK-tagok közös Facebook-csoportjában tesszük közzé. A szavazás menetére és a tagok adataira vonatkozó részlet az Alapszabályban: 2.3 A JAK tagjává az a személy válhat, aki ezt írásban kérelmezi, s felvételi kérelméhez mellékeli szakmai önéletrajzát, publikációs jegyzékét és a JAK két tagjának ajánlását, s akit a határozatképes közgyűlés egyszerű szótöbbséggel taggá választ. Az elnökség a formailag nem hiányos tagfelvételi kérelmet köteles a soron következő közgyűlés elé bocsátani. 2.4 A tagokat az elnökség nyilvántartásba veszi, nevük és címük feltüntetésével. A tagok névsora, mely tartalmazza a tagok vezetéknevét, utónevét, születési évét és foglalkozását, közzétehető. A tagsági viszony létrehozásával a belépő tag ehhez hozzájárul. 2.2 A JAK tiszteletbeli tagja lehet az a 40. életévét betöltött író, aki a JAK tevékenységét jelentősen segíti, vagy aki irodalmi tevékenységével a JAK tagjai előtt szellemi tekintélynek számít, és akit (a tagsági korhatár betöltésekor) a közgyűlés erre méltónak talál. Éves tagdíj: 5000 Ft A tagdíj befizetéséért a tag választhat 2 könyvet a JAK-füzetek vagy a Világirodalmi Sorozat kiadványaiból. Továbbá kedvezményesen vehet részt a JAK-táborban, valamint 10% kedvezménnyel vásárolhat az Írók Boltjában. A JAK bankszámlaszáma: 11706016 – 20464170-00000000 Solitude-pályázat 2018 - Stuttgartba az Akademie Schloss Solitude kastélyába 2018. október-december időszakra, egy ösztöndíjas helyre lehet jelentkezni.
A PÁLYÁZAT LEADÁSÁNAK/POSTÁRA ADÁSÁNAK HATÁRIDEJE: 2018. JÚLIUS 31. Az ösztöndíj 3 hónapra szól. A stuttgarti ösztöndíjas személyéről a JAK–Solitude kuratórium dönt (a JAK elnöke, Nagy Kata, Urbán Ákos a JAK elnökségi tagja, valamint korábbi Solitude-ösztöndíjasok, ezúttal: Krusovszky Dénes, Nagy Ildikó Noémi, Selyem Zsuzsa, Nemes Z. Márió, Lóránd Zsófia, és Tóth Kinga, a JAK–Solitude csereprogram programvezetője). A nyertes pályázatot a szigligeti JAK-táborban hirdetjük ki. Amit a program kínál: - ösztöndíj (1.150 EUR havonta) - szállás: Akademie Schloss Solitude-ben, a kastély egy apartmanjában (konyha, fürdőszoba, háló- és lakótér) - utazási költségek (egyszeri oda-vissza út) - biztosítás - projektfinanszírozás (felolvasóestek, fordítások – a konkrét megvalósulásról az ösztöndíjas, a JAK és a fogadó fél közösen egyeztetnek) A német nyelvű kötetmegjelenés nem része az ösztöndíjnak, erről a fogadó partner dönt. Jelentkezni a megadott időpontra lehet, amennyiben a kuratórium által kiválasztott pályázó ezen időpontban mégsem tudja igénybe venni az ösztöndíjat, a következő legtöbb szavazatot kapott jelentkező megy helyette. Az ösztöndíj nyertese a következő évben újra beadhatja pályázatát. Kivételes esetben (a lemondás okainak megvizsgálását követően) a kuratórium megpróbál egyeztetni az Akademie Solitude-del az időpontcserét illetően. A pályázó kapcsolatba kerülhet az ott lakó 35-40, a világ minden tájáról érkező művésszel. Az együttműködés nem nemzetközi csupán, a partnerek változatos profiljából adódóan interdiszciplináris is, ennek következtében azok a jelentkezők, akiknek vannak elképzelései arról, hogyan kapcsolnák össze irodalmi munkájukat egyéb művészeti ágakkal, előnyt élveznek. Kiemelten fontos a jelentkezők nyitottsága a fogadó partner, a célország és annak kultúrája felé. A jelentkezés feltételei: - a jelentkező befejezte tanulmányait (PhD- vagy azzal egyenértékű, illetve magasabb szintű képzésben résztvevőkre ez nem vonatkozik) - nem múlt el 40 éves (azaz a JAK-os korhatár az érvényes) - jól beszél angolul, németül vagy franciául (az angol nyelvtudás erősen ajánlott, ennek hiánya nagyon megnehezítheti a kinti kommunikációt, különösen a többi ösztöndíjassal, ezt a kuratórium a szavazáskor figyelembe veszi) A jelentkezéshez csatolni kell (magyarul és a fenti idegen nyelvek egyikén) - a jelentkező önéletrajzát (nyelvtudás és szakmai tapasztalat megjelölésével) - publikációs és lehetőség szerint recenziós listát - egy oldalas munkatervet a külföldön töltendő három hónapról - (amennyiben rendelkezésre áll) idegen nyelvű publikációt - a jelentkező elérhetőségeit (elsősorban e-mail és telefon) A jelentkezéseket a JAK címére várjuk nyomtatott és elektronikus formában. Hiányos és későn beérkező jelentkezéseket nem tudunk figyelembe venni! A JAK levelezési címe: 1088 Budapest, Múzeum u.7 A JAK e-mail címe: [email protected] További információ e-mailben a [email protected] címen. Ösztöndíjasok a JAK részéről: Selyem Zsuzsa (2005 ősz), Térey János (2006), Harcos Bálint (2006), Lanczkor Gábor (2007), G. István László (2007, áttéve 2008-ra), Tóth Krisztina (2008, áttéve 2010-re), Krusovszky Dénes (2009), Nagy Koppány Zsolt (2009), Csehy Zoltán (2010), Nagy Ildikó Noémi (2011), Gerevich András (2012/2013), Tóth Kinga (2013), Nemes Z. Márió (2014), Szőcs Petra (2015), Dunajcsik Mátyás (2016), Lesi Zoltán (2017) Ösztöndíjasok a JAK vendégeként Solitude-ből: Margareth Obexer (2005), Tilman Rammstedt (2006), Anja Utler (2006), Hans-Werner Klohe (2006), Sumi Jang (2006), Esi Edugyan (2007), Sarnath Banerjee (2007), Ulrike Syha (2008), Kaiwan Mehta (2008), Katarzyna Sowula (2009), Jonathan Garfinkel (2009), Franziska Gerstenberg (2010), Mikolaj Lozinski (2011), Lina Mounzer (2011), Katharina Bendixen (2013), Michelle Sterling (2014), Louis Scoufaras (2015), Marianne Zückler (2016), Boglarka Börcsök (2017) www.akademie-solitude.de Ma több helyen is belefuthattok Csutak Gabi Csendélet sárkánnyal című könyvébe a Könyvfesztiválon!
1. A szerkesztők feladata évi négy-nyolc kötet kiadása a kéziratok minőségének függvényében a sorozat eddigi hagyományainak, profiljának figyelembe vételével. Együtt kell működniük a JAK mindenkori társkiadójával, amely jelenleg a Magvető Könyvkiadó.
2. A sorozatszerkesztők megbízatása 2 évre szól, amelyet a JAK alapszabálya 3.2.3 pontjának értelmében a közgyűlés indokolt esetben még egyszer, ugyanilyen időtartamra meghosszabbíthat. A JAK érvényben levő átadás–átvételi szabályzatának megfelelően augusztus végi szerkesztőválasztás esetén az átadás–átvétel határideje 2018. december 31. Az új szerkesztők munkájukat 2019. január 1-jén kezdik el. 3. Párosok pályázatait várjuk, legalább az egyik pályázó JAK-tag legyen, és a másik se töltse be a JAK tagság korhatáraként meghatározott 41. életévet. Amennyiben a pályázatot elnyerik, és az egyikük nem tag, lépjen be a JAK-ba. 4. A szerkesztők az elvégzett munkáért tiszteletdíjat kapnak, ezt a saját maguk által pályázott összegekből fedezik. Ennek a díjazásnak a mértékéről az alapszabály 3.2.3. pontjának értelmében a felügyelő bizottság jóváhagyásával az elnök dönt. Jelenleg ez könyvenként és fejenként legfeljebb 60000 Ft. 5. Legalább az egyik pályázó rendelkezzen szerkesztői gyakorlattal, és legalább az egyik képes legyen szervezési, pénzszerzési, gyakorlati feladatok ellátására. 6. A két pályázó rendelkezzen átfogó ismeretekkel a fiatal írók munkáit, működését illetően. 7. Pályázati tervet kérünk írásban, amely tartalmazza a pályázók szakmai és menedzselési elképzeléseit, valamint szakmai önéletrajzát és publikációs listáját is. 8. A pályázat beküldésének határideje: 2018. március 1. éjfél (csütörtök) 9. A pályázatokat elektronikusan a [email protected] címre kérjük benyújtani, melynek beérkezéséről a JAK visszajelzést küld. A pályázatok előzetes elbírálását, regisztrációját – annak vizsgálatát, hogy a pályázati kiírás formai kritériumainak megfelelnek-e – az elnökség végzi. Hiánypótlásra egy alkalommal nyílik lehetőség, melyre a JAK 2018. március 7-igküld ki felszólító levelet. A formailag megfelelő pályázatokat az elnökség iktatja, és erről a pályázókat levélben értesíti, 2017. márciusi közgyűlésig, és elhelyezi a www.jozsefattilakor.hu honlapon. 10. A pályázatokat a JAK közgyűlése fogja elbírálni (2018. március 9.) Ezt megelőzően az elnökség által formailag megfelelőnek talált pályázatokat minden JAK-tag e-mailben megkapja, vagy akár a JAK irodájában is elolvashatja. A közgyűlésen a pályázók pályázatukat röviden ismertetik, s módjukban áll a tagságnak a pályázatukkal kapcsolatos kérdéseire felelni. Ezt követően – az alapszabály 3.1.10. pontjának értelmében – a közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt. Budapest, 2018. január 31. A JAK elnöksége NYILATKOZAT
2017. december 5. A József Attila Kör elnöksége együttérzéséről szeretné biztosítani Follinus Annát, a Szépírók Társaságának tagját, valamint a többi érintettet, akik áldozatai lettek ennek a nemrég nyilvánosságra került esetnek. Az őket ért erőszakot elfogadhatatlannak és felháborítónak tartjuk, a művészeti és azon kívüli világban egyaránt. Nyilatkozatunkkal egyúttal csatlakozni kívánunk a Szépírók Társasága nyílt leveléhez, s az abban vállalt célokhoz. A JAK eltökélt szándéka, hogy tagjait védje az abúzustól, bármilyen formában is valósuljon meg, mert a zaklatásra, az erőszakra nincs mentség semmilyen körülmények között. A JAK egyik fő célkitűzése lesz ezért az elkövetkezendő években, hogy tagjai és az irodalmi élet más szereplői számára biztonságos közeget teremtsen, ahol az erőszakot, visszaélést elszenvedettek megértésre, támogatásra lelhetnek, ezért támogatni kívánja a hatalommal visszaélők és szexuális erőszakot elkövetők elleni más művészeti szervezetekkel való közös fellépést. Bízunk abban, hogy a következő generáció számára a tevékenységünkkel hozzájárulhatunk egy békésebb, kiegyensúlyozottabb (irodalmi-művészeti) világhoz. A JAK elnöksége 2017. szeptember 1-jei tisztújító közgyűlésén a JAK megválasztotta új elnökét Szigligeten. A nagy hagyománnyal bíró, több évtizedes múltra visszatekintő, fiatal írókat tömörítő irodalmi szervezetet január 1-jétől Nagy Kata költő vezeti. Tizenkét év, azaz négy ciklus után tehát újra női elnöke van a JAK-nak.
Az új elnököt a jelenlévő tagság 3 tartózkodás mellett, 5 nem ellenében 25 igen szavazattal választotta meg. A mandátum 2018. január 1-jétől három évre szól. Nagy Kata 1986-ban született Dunaföldváron. 2005 óta rendszeresen jelennek meg versei, többek közt a Prae-ben, a Műútban, az Élet és Irodalomban. Első verseskötete 2016-ban Inkognitóablak címmel jelent meg a JAK-füzetek sorozatában. 2012 óta a JAK tagja. A JAK eddigi elnöksége ugyanezen a közgyűlésen lemondott, így a tagok új tisztségviselőket is választottak. Az új elnökséget Bende Tamás, Czinki Ferenc, Deres Kornélia, Hutvágner Éva és Urbán Ákos képviseli. Az elnökség számát a feladatok tekintetében a jövőben emelni tervezik. Kassai Zsigmond hivatalosan szeptember 30-ig tölti be még a JAK titkári pozícióját, utódját az új vezetőség keresi. A jelenlegi elnök, Gaborják Ádám 2017 végéig, az új vezető munkába lépéséig tisztségben marad. Feladat a folyó őszi-téli projektek koordinálása, az átadás-átvétel lebonyolítása, valamint az új működési rendszer előkészítése. Gaborják két cikluson, összesen hat éven át töltötte be a JAK elnöki posztját. A közgyűlésen új JAK-tagokat is választottak. Az új tagok: Bakos Gyöngyi, Gondos Mária Magdolna, Halász Rita, Harag Anita, Imre Ábris, Kustos Júlia, Németh Gábor Dávid, Papp-Zakor Ilka, Pencs Attila, Posta Marianna, Somorjai Réka. A JAK elnöksége 2017 májusában hirdette meg a JAK elnöki tisztségének betöltésére szóló pályázatot. A kiírásra egy jelölt nyújtott be pályázatot, amelyet az elnökség formailag rendben talált. Nagy Kata szakmai tervezete a József Attila Kör elnöki tisztségére letölthető a honlapról.
A József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) vezetősége mély megdöbbenéssel olvasta a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. anyagi helyzetéről szóló hírt a Magyar Közlöny 2016. december 20-ai számában. Jelen értesítő szerint a Kormány rendelete nyomán a NGM és az EMMI mindössze 400 millió forinttal támogatja a KMTG Előretolt Helyőrség Íróakadémia elnevezésű programját. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy ez az összeg alig két és félszerese a korábbi támogatásnak, ötszöröse a JAK, a FISZ és a Szépírók Társasága évenként együttesen felhasználható forrásainak, valamint csak tízszerese a JAK éves támogatásának. Ez az összeg ugyanakkor meghaladhatja az NKA Szépirodalom Kollégiumának hasonló kezdeményezésekre szánt, az irodalmi szféra egészére az elmúlt években kiírt pályázatainak átlagos összegét is. A nehéz anyagi helyzet sajnálatos módon a JAK számára is jól ismert, hiszen hosszútávú fennmaradásunk vált kétségessé a folyamatosan apadó pályázati források, valamint a 2016-ban kevesebb mint felére, 760.000 forintra csökkentett működési támogatásunk miatt, amely már a 10%-át sem fedezi a valódi működési kiadásoknak. Bár vannak erős kételyeink azzal kapcsolatban, hogy egy ekkora összeget elbír-e és megfelelő módon tud-e majd hasznosítani a szakmai hitelességgel, a közpénzek átláthatóságával, valamint a nyilvánossággal erősen hadilábon álló szervezet, a kortárs magyar irodalom támogatása és a tehetséggondozás ugyanakkor nekünk is szívügyünk. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy a magunk szerény módján, 400 Ft adománnyal szeretnénk hozzájárulni a KMTG íróakadémiájának működéséhez, remélve, hogy ez a támogatás is cél szerint fog hasznosulni, vagy valamely módon hozzájárul a KMTG vezetősége és mentorainak fáradságos munkájához. Az adományt a JAK a mai napon átutalta a KMTG bankszámlájára. Bízunk továbbá abban, hogy a Kormány és a felelős minisztériumok tartják annyira fontosnak a magyar irodalom ügyét, hogy a korábbiakkal ellentétben a kortárs alkotókat, az ösztöndíjakat és az irodalmi élet több évtizedes hagyománnyal rendelkező fontos intézményeit, írószervezeteit is a KMTG-hez hasonló méltányossággal fogják majd támogatni. A József Attila Kör elnöksége 2017. január 4.
100 ezer költő a változásért 2016-ban isA Michael Rothenberg, amerikai költő, performer és dalszerző által életre hívott akció, a 100 Thousand Poets for Change a világ eddigi legnagyobb költészeti eseménye.
Költők, írók, zenészek, táncosok, performerek, képzőművészek lépnek fel ezen a napon – költeményekkel, dalokkal, akciókkal a változásért. Arról a változásról van szó, amelyet egy költő, író, zenész vagy képzőművész közvetlen és tágabb környezetében műveivel előidézhet. A 100 ezer költő a változásért művészei saját szűkebb környezetük, társadalmuk, régiójuk aktuális problémáira reflektálnak, és kiállnak a legfőbb értékek, a béke, a szolidaritás, a gyengébbek, az elesettek védelme, különböző vallások, világnézetek, etnikumok békés egymás mellett élése mellett, a rasszizmus, a kirekesztés, az erőszak, a cenzúra és a környezetszennyezés ellen, a változásért. Az elmúlt évekre minden eddiginél erőteljesebben jellemző lett, hogy egy adott országban élő alkotók alig ismerik azokat az alkotótársaikat, akik egy másik, főleg egy tőlük távoli országban gondolják és teszik ugyanazt, mint ők. Ma, a világ nagy átrendeződésének korában, amikor alapvető emberi jogok kerülnek kockára, háborúból, közvetlen életveszélyből, ínségből, egyenesen a halálból menekülők tízezrei válnak hontalanná és a befogadó országok kiszolgáltatottjaivá, még inkább sorsdöntő kérdés egymás megismerése, a szolidaritás, a közösségvállalás és a közös cselekvés. Háborúk, terrortámadások, menekültáradat, gazdasági világválság, globális környezeti károk, a megfelelő egészségügyi ellátás hiánya, faj- és idegengyűlölet, a demokratikus értékek megrendülése és még hosszan sorolhatnánk a negatív politikai, gazdasági és kulturális változásokat a világban, amelynek mára már szinte egyetlen pontja sincs biztonságban. Ma nem csak a világ távoli pontjain dúlnak háborúk, Európa és a kontinens hagyományos értékei is elvesztették stabilitásukat. Szükség van tehát arra, hogy a fellépő művészek és a műveket élvező közönség a világ minden pontján egyszerre, együtt nyilvánítsák ki egymás iránti szolidaritásukat és kiállásukat egy élhető, emberi, szolidáris és békés világért. A szervezők olyan művészeket hívnak erre az eseményre, akik pár perces irodalmi műben (versben), dalban, táncban fejezik ki és osztják meg a világgal a vágyott változással kapcsolatos gondolataikat, minden ellenszolgáltatás nélkül, a köz érdekében. “Fontos, hogy tudjuk, mit akarunk, milyen változásért emeljük fel szavunk, hogy megmutassuk, a művészet képes változást létrehozni az egyénben, a közösségben és a társadalom különböző rétegeiben egyaránt” – összegzik a szervezők. A 2016-os költészeti megmozdulás Magyarországon egy jelképes helyszínen, a budapesti Városligetben lesz. A természet- és városvédők, civilek által védelmezett Liget méltó helyszín a szabad szó, az állampolgári véleménynyilvánítás híveinek, az élhető jövőt képviselő művészeti akciónak. Időpont: 2016. szeptember 24. 16–24 óra, Budapest, Városliget, George Washington szobor, a Washington sétányon Résztvevők (a lista folyamatosan frissül): Bajtai András Bárdos Deák Ágnes Bende Tamás Bíró József Borda Réka Csepcsányi Éva Damien Bonneau Debreczeny György Ferencz Mónika Gyertyános Tímea Garaczi László Hartay Csaba Hyross Ferenc Kabai Csaba Karacs Andrea Kerber Balázs Lesi Zoltán Marczinka Csaba Nagy Gabriella Nagy Márta Júlia Payer Imre Pénzes Tímea Petőcz András Puskás Dániel Sajó László Sumonyi Zoltán Szügyi Zoltán Tábor Ádám Viola Szandra Zerza Béla Zoltán A szervezők költők, írók, dalszerzők, zenészek, táncosok, performerek, képzőművészek jelentkezését várják. 2011-ben az első ízben megrendezett 100 Thousand Poets for Change a világ eddigi legnagyobb költészeti eseménye lett, minden addigi elképzelést felülmúlt. Magyarország (Budapest) a kezdetektől részt vesz a megmozdulásban. A 2011-ben a budapesti Műcsarnokban tartott első rendezvény a világ eseményeinek sorában a legnagyobb volt, 10 órán át több mint 100 művész lépett fel, a felolvasásokat és más produkciókat élő közvetítésben élvezhették az érdeklődők az interneten, és skype-on Michael Rothenberg, az esemény ötletgazdája és főszervezője is üdvözölte a magyar résztvevőket. 2012-ben a Petőfi Irodalmi Múzeumban megismétlődött a “csoda”, több mint 100 fellépővel, 11 óra felolvasással és zenével. 2013-ban a Gödör Klub, 2014-ben a Szabadság tér, 2015-ben pedig újra a Gödör volt a hazigazdája az akciónak, hasonló sikerrel. Ossz meg a világgal egy verset! További információkat a 100 ezer költő a változásért Facebook-oldalán, Youtube-csatornáján találnak. A világesemény aktuális oldala itt, a világesemény archív oldala itt elérhető. A magyarországi akció archív blogoldalát itt találják. A 2015-ös felolvasás képeit a Facebookon tekinthetik meg.További részletek hamarosan.A plakát Máté Hanga és Korodi János képzőművészek munkája. MEGHÍVÓ
a József Attila Kör 2016-os nyári közgyűlésére Beszámoló a JAK életében a tavaszi közgyűlés óta történt eseményekről, valamint döntés az egyesület folyó ügyeiről. A közgyűlés időpontja: 2016. augusztus 27., 13:00 Helyszín: 28. JAK-tábor, Szigliget, Alkotóház A közgyűlés határozatképes, ha azon a szavazatképes tagság 50 százaléka + 1 fő megjelenik. Határozatképtelenség esetén a következő közgyűlésidőpontja 2016. augusztus 27., 13.15, amely az eredeti napirenden szereplő kérdések tekintetében a megjelentek létszámától függetlenül határozatképes. A közgyűlésen csak az szavazhat, aki befizette már a tagdíjat, amely 2016-tól 5000 Ft. A JAK bankszámlaszáma: 11706016 – 20464170 1.Napirendi pontok: 2. Az elnök beszámolója a tavaszi közgyűlés óta eltelt időszakról 3. Beszámoló a szervezetfejlesztés eddigi eredményeiről 4. Programfelelősök beszámolója 5. A 2016/2017-es évi tervek megvitatása 6. Tagfelvétel 7. Tiszteletbeli tagok megszavazása 8. Egyéb 2016. augusztus 6. Gaborják Ádám elnök A JAK tagjai közül Győrffy Ákos költő, valamint 4. jelölése után Pollágh Péter költő, szerkesztő is átvehette idén a József Attila-díjat. Szívből gratulálunk!
Néhány előzetes gondolat Mint ismeretes, az elmúlt években számtalan probléma akadt a József Attila-díj körül. Egész pontosan 2011. márciusában indult el az a történet. A minisztériumban több egymást követő évben minden indoklás nélkül felülbírálták a szakmai bizottságok döntéseit, s a kuratórium által felterjesztett nevek közül többet utólag módosítottak. A minisztérum ezáltal nemcsak átláthatatlanná tette a döntési rendszert, semmibe vette a demokratikus kiválasztási és döntési folyamatot, hanem a jelölőket és a jelölteket is pedig egyaránt megalázó helyzetbe hozta. Ez a gesztus az 2013-ban az újonnan bevezetett rendszerben sem módosult, s úgy tűnt, a nyilvános tiltakozások, reprezentatív szervezetek (JAK, FISZ, MEGY, Szépírók Társasága) visszalépése a teljes jelölési folyamattól, és a hiábavaló egyeztetések ellenére nem változik semmi. 2014-ben azonban mégis történt valami. Bár az említett szervezetek közül nem jelöltek, a jogszabályok értelmében a tavalyi jelölteket is figyelembe vehette a kuratórium, a minisztérium pedig idén nem bírálta felül a szakmai egyeztetés során meghozott döntést. Hogy a józanság vagy a politika döntött, nem tudhatjuk. Ennek köszönhető az a váratlan fordulat is, hogy Pollágh Péter, akit a JAK tagsága által szavazás útján többször jelölt és a szakmai bizottságok által is minden alkalommal felterjesztett, átvehette a szakmai tevékenységéért járó József Attila-díjat. Gratulálhatunk végre neki ezért az elismerésért, akárcsak a többi 6 díjazottnak is. Ezzel azonban csak egy új mondat kezdődik. A struktúra nem változott, s a szakmai javaslatokban sem született érdemi döntés. A történet tehát folytatódik. 2014. 03. 17. G. Á. Az EMMI közleménye a díjazottakról: Március 15-e alkalmából állami kitüntetéseket, művészeti és szakmai díjakat adott át 2014. március 14-én a Szépművészeti Múzeumban az emberi erőforrások minisztere. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke megbízásából Balog Zoltán Babérkoszorú-díjat adott át Kiss Benedek József Attila-díjas író, műfordító részére; Oláh János József Attila-díjas költő, író, szerkesztő részére; Orbán János Dénes József Attila-díjas költő, író részére. József Attila-díjat adott át kiemelkedő irodalmi — költői, írói, műfordítói, irodalomtörténészi — tevékenység elismerésére Jánosi Zoltán irodalomtörténész részére; Kontra Ferenc író részére; Győrffy Ákos költő részére; Pálfalvi Lajos műfordító, író részére; Pollágh Péter költő részére; Rózsássy Barbara költő részére; Szvoren Edina író, zenetanár részére. Ezeken kívül Balog Zoltán a következő művészeti, kulturális díjakat adta ma át: Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke megbízásából Balog Zoltán Kiváló Művész díjat adott át Bárány Frigyes Miklós, a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész részére; Richly Zsolt Gábor Balázs Béla-díjas animációs filmrendező, Érdemes Művész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem c. egyetemi tanárarészére; Nagy-Kálózy Eszter, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész részére; Trill Zsolt, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész részére; Makláry László Árpád, a Budapesti Operettszínház főzeneigazgatója, Érdemes Művész részére; Dresch Mihály Liszt Ferenc-díjas zenész, Érdemes Művész, a Dresch Quartet zenekarvezetője részére. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke megbízásából Balog Zoltán Érdemes Művész díjat adott át Richter József Jászai Mari-díjas artistaművész, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója részére; Szalai Györgyi Éva Balázs Béla-díjas filmrendező részére; Vitézy László Balázs Béla-díjas producer, forgatókönyvíró, filmrendező részére; Hunyadkürti György, a Csiky Gergely Színház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Szokolay Ottó, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Schnell Ádám, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Szerednyey Béla, a Madách Színház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Rajhona Ádám, a Vígszínház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Für Anikó, az Örkény István Színház Jászai Mari-díjas színművésze részére; Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikus iparművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének ny. alelnöke, a Wartha Vince Kerámiaművészeti Alapítvány elnöke részére; Szenes István Ybl Miklós-díjas belsőépítész, s Szenes Design Stúdió ügyvezető igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia tagja részére; Dobra János Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Budapesti Tomkins Énekegyüttes karmestere, művészeti vezető részére; Farkas Zoltán táncművész, koreográfus, a Budapesti Kortárs Tánc Főiskola, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára részére; Mihályi Gábor, a Hagyományok Háza — Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője, Harangozó Gyula-díjas táncművész részére; Németh Judit, a Magyar Állami Operaház Liszt Ferenc-díjas operaénekese részére. Balog Zoltán Balázs Béla-díjat adott át a mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotótevékenység, valamint művészi és tudományos teljesítmény elismerésére Csáki László dokumentum- és animációs filmrendező, egyetemi tanársegéd részére; Hártyándi Jenő rendező, operatőr, fesztiváligazgató részére; Mispál Attila rendező, vizuális műhelyvezető részére; Kőszegi Edit filmrendező, dramaturg részére. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Balogh Rudolf-díjat adott át kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri, illetve fotószakírói tevékenység elismerésére Pecsics Mária fotóművész részére; Szarka Klára fotóművészeti szakíró részére. Erkel Ferenc-díjat adott át kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői tevékenység elismerésére Perédi Márta zenei rendező és szerkesztő részére; Beischer-Matyó Tamás oktató részére. Ferenczy Noémi-díjat adott át kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenység elismerésére Bicsár Vendel ötvösművész részére; Farkas Anna tervezőgrafikus-művész részére; Fodor Lóránt egyetemi docens részére; Kelemen Katalin textilművész részére; Szabó Edit iparművész részére. Harangozó Gyula-díjat adott át a táncművészet terén kiemelkedő alkotói, előadói, tudományos és pedagógiai tevékenység elismerésére Lieblich Roland magántáncos részére; Szurmayné Hortobágyi Gyöngyvér művésztanár részére. Hortobágyi Károly-díjat adott át a cirkuszművészet terén kiemelkedő artista és pedagógiai tevékenység elismerésére Donert Antal artista részére. Jászai Mari-díjat adott át kiemelkedő színművészeti — színészi, rendezői, díszlet- és jelmeztervezői, látvány- és világítástervezői, dramaturgiai — és színháztudományi — színházelméleti és színházi kritikusi — tevékenység elismerésére Járai Máté színművész részére; Nagy Viktor rendező részére; Rátkai Erzsébet jelmeztervező részére; Tompos Kátya színművész részére; Blaskó Balázs igazgató, színművész részére; Ruttkay Laura színművész részére; Barabás Botond színművész részére. Liszt Ferenc-díjat adott át kiemelkedő zenei előadó-művészeti tevékenység elismerésére Berkes Balázs előadóművész, nyugalmazott docens részére; Déki Lakatos Sándor zenekarvezető, ügyvezető részére; Kalló Zsolt hegedűművész, közép- és főiskolai tanár, művészeti vezető részére; Pándy Piroska operaénekes részére; Somos János Csaba tanár részére. Munkácsy Mihály-díjat adott át kiemelkedő képzőművészeti tevékenység elismerésére Babinszky Csilla képzőművész részére; Cseke Szilárd Dezső képző- és festőművész részére; Filp Csaba festőművész részére; Koroknai Zsolt képzőművész részére; Kósa János festőművész részére; Mózer Erzsébet grafikai restaurátorművész részére; Pető Hunor képzőművész részére. Nádasdy Kálmán-díjat adott át kiemelkedő zenés, színházi rendezői, színháztudományi, dramaturgi és műfordítói tevékenység elismerésére Cseke Péter színművész, rendező, színházigazgató részére. Németh Lajos-díjat adott át a kortárs képzőművészet, iparművészet, design, építészet területén végzett kiemelkedő művészettörténészi, műkritikusi, kurátori tevékenység elismerésére Dr. Bordács Andrea szerkesztő, főiskolai docens, igazgató részére. Szabolcsi Bence-díjat adott át kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenység elismerésére Szőnyiné Szerző Katalin zenetörténész részére. Bánffy Miklós-díjat adott át a kultúra érdekében művészeti vagy kulturális intézményben, illetve szervezetnél hosszabb időn át — legalább 15 éven keresztül — végzett kiemelkedő tevékenység elismerésére Lászlóné Nagy Ilona igazgató részére; Szirányi János igazgató, zenei szerkesztő, hangversenyrendező, zongoraművész-tanár részére; Vincze Andrea művészeti menedzser részére. Csik Ferenc-díjat adott át kimagasló sportteljesítménye, elért eredményei elismeréseként Kisgyörgy Lajosné Fedor Magda a sportlövészeti versenyszámok 123-szoros Országos Bajnoka részére. Bay Béla-díjat adott át a magyar hallássérültek sportjában végzett magas színvonalú edzői tevékenysége elismeréseként Weltner György asztalitenisz-edző részére. Batthyány-Strattmann László-díjat adott át az egészségügyi ellátás fejlesztése terén, szakmai, közszolgálati munkájában elért kimagasló teljesítménye elismeréseként Dr. Balla György, a Debreceni Egyetem, Orvos-és Egészségtudományi Centrum, Általános Orvostudományi Kar, Gyermekgyógyászati Intézet egyetemi tanára, igazgatója részére; Dr. Benedek Szabolcs, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, III. számú Belgyógyászati Klinika szakorvosa részére; Dr. Czirják László, a Pécsi Tudományegyetem, Reumatológiai és Immunológiai Klinika igazgatója részére; Demes Istvánné, a Károlyi Sándor Kórház gazdasági igazgatója részére; Dr. Ertl Tibor, a Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi tanára részére; Dr. Furák József, a Szegedi Tudományegyetem, Sebészeti Klinika mellkassebészeti osztályvezetője részére; Dr. Jancsó Gáborné Dr. Katona Márta, a Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ egyetemi tanára részére; Kiss Zsolt, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője részére; Dr. Lelik Ferenc, nyugalmazott főorvos részére; Prof. Dr. Nagy Katalin, a Szegedi Tudományegyetem, Fogorvostudományi Kar dékánja, tanszékvezető egyetemi tanára részére; Dr. Sárosi Katalin, a Szent Borbála Kórház belgyógyásza, pszichológus főorvosa részére; Dr. Sugár István, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, II. számú Sebészeti Klinika egyetemi docense, igazgatóhelyettese részére; Dr. Visontai Ildikó, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató-helyettes főorvosa részére. Semmelweis-díjat adott át az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése és a gyógyítás terén végzett magas színvonalú munkája elismeréseként Dr. Édes István, a Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum, Általános Orvostudományi Kar, Kardiológiai Intézet egyetemi tanára, igazgatója részére. Elige Vitam-díjat adott át a kábítószer elleni küzdelem területén végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Granasztói Szilvia, a Wesley János Lelkész- és Szociálismunkásképző Főiskola művésztanára részére. A Nyitott Műhelyben (1123 Bp. Ráth György u. 4.) 2014. április 18–19-én rendezendő kétnapos minikonferencia célja, hogy beszélgetésekkel, előadásokkal és felolvasásokkal járja körül az adaptációk kulturális és mediális jellegzetességeit a filmtől a színházon át az irodalomig. Program: Április 18. (péntek) 15:00: Gyáni Gábor a történelem adaptálásáról 16:00: Gelencsér Gábor a magyar filmes adaptációk hagyománytudatáról 17:00: Sepsi László a kortárs filmek adaptációs kérdéseiről 18:00: Szilágyi Zsófia Móricz és Kosztolányi adaptációs technikáiról Április 19. (szombat) 16:00: Csobánka Zsuzsa irodalomtanítás és adaptáció kontextusairól 17:00: Gáspár Ildikó a dramaturgiai formák és színpadi szituációk adaptációs kérdéseiről 18:00: „áció, táció, adaptáció” — felolvasás Az esemény a Facebookon: www.facebook.com/events/307440846073903 A harmadik generációt két nemzedéknyi idő, 70 év választja el a második világháborútól, a holokauszttól, ezek az események mégis meghatározzák az életét. A harmadik generáció tudása a múltról hiányos, hisz a tanúk, a túlélők gyerekeinek gyerekeiből áll. De a harmadik generáció felelős és pontos történelemszemléletet akar, hazugságok és elfojtások nélkül. Szeretné megérteni a múltat, és amit megértett, azt a saját eszközeivel át kívánja adni. A harmadik generáció emlékezik, mert azt gondolja, a múltunk és történeteink megértése és megőrzése nélkül nem lehet felelősen együtt élni a jelenben. A magyarországi holokauszt emlékévében az FKSE (Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület), a JAK (József Attila Kör Irodalmi Egyesület) és a Marom Egyesület létrehozza A harmadik generáció elnevezésű platformot, amely összefogja e törekvéseket. A fiatalokat képviselő három szervezet közös programokkal — kiállításokkal, vitaestekkel, felolvasásokkal, színházi előadásokkal —, valamint a művészet és az aktivizmus módszereivel szeretné a közönséget megszólítani és bevonni egy közös történelemszemlélet kialakítása érdekében. Célunk, hogy teret adjunk a harmadik generáció emlékezeti formáinak, a tagadás helyett a tragédiákról való felelős és szabad párbeszédnek a méltóságteljes megemlékezésért és közös jövő építéséért. A harmadik generáció első alkalommal Kié az emlékmű? címmel szervez kerekasztal-beszélgetést és fórumot 2014. április 7-én (hétfőn) 19 órától az FKSE Stúdió Galériájában (1077 Budapest, Rottenbiller u. 35.). A Szabadság térre tervezett szobor, amely a kormány tervei szerint Magyarország német megszállására emlékezne; a tervre reagáló tiltakozáshullám, a kormányzati szándék által kijelölt helyszínen megjelenő közös „eleven emlékmű” mind azt jelzik, hogy az emlékműállítás kérdése változatlanul aktuális, beszélni kell róla. Kié tehát az emlékmű? Ki dönti el, mire emlékezünk, és ezt hol, hogyan fejezzük ki közös tereinkben? Lehet-e társadalmi konszenzus egy emlékmű mögött? Milyen emlékművek fejezhetik ki azt az összetett történeti múltat, ami a magyar társadalom sajátja? Milyen egy jó, kortárs emlékmű? Egyáltalán, kellenek-e nekünk az emlékművek? A beszélgetés tervezett résztvevői: Gács Anna, Nemes Csaba, Sebők Bori és további vendégek. A beszélgetés célja a problémák, vitás pontok megfogalmazása. A kerekasztal után vitafórumra hívjuk a közönséget, és megpróbálunk közös válaszokat kialakítani a kérdésekre. aharmadikgeneracio.blogspot.hu www.facebook.com/aharmadikgeneracio A József Attila Kör Irodalmi Egyesület által kiírt borítótervezői pályázat győztese Szabó Péter képzőművész „csak semmi” jeligéjű pályaműve lett. 2014-ben és 2015-ben tehát Szabó Péter tervezi meg a megújult vizuális arculattal rendelkező JAK-füzetek borítóit.
A pályázatokat Gaborják Ádám, a JAK elnöke, Balogh Endre, a Prae.hu vezetője, valamint a két sorozatszerkesztő, Balajthy Ágnes és Borsik Miklós bírálta el. Szabó Péter (Marosvásárhely, 1978) Képzőművész, grafikus, a kolozsvári Protokoll Stúdió, az Alergische Platze és Ovekk Finn zajzenei formáció alapító tagja. 2003 óta Budapesten él és dolgozik. Jelenleg public-art eseményeken, közösségépítő és oktató projekteken dolgozik, emellett objekteket és rajzokat készít, szituációkat hoz létre, azokat dokumantálja. Munkáit a hétköznapi valóság iránti elemző érdeklődés és a jelenre való kritikus reflektálás jellemzi. Rezidencia programokon vett részt: Visegrad AIR, Scolska 28, Prága (2014), Visegrad AIR, Ujazdowski Kastély, Varsó (2013), tranzit.hu AIR, MQ, Bécs (2012), Künstlerhauser Worpswede, AIR, Németország (2008), ICR AIR, London (2008) Munkái a következő intézményekben voltak láthatóak: Trafó, Műcsarnok, Stúdió Galéria, Ludwig Muzeum, Budapest / tranzit.ro, Bukarest / Magma, Sepsiszentgyörgy / Futura, Prága / AMT_projects, Pozsony / Fotogallery Wien, Bécs / Fridericianum, Kassel / ICR, Parizs / ICR, New York / Columbia Collage, Chicago http://csaksemmi.blogspot.hu/ Szabó Péter az FKSE honlapján. A díjazott pályázat tervezetei a JAK-füzetetk új arculatára: A József Attila Kör Irodalmi Egyesület az alábbi sajtóközleményt adja ki a 23. JAK-táborról, melyet idén is a szigligeti Alkotóházban rendez meg.
József Attila Kör Irodalmi Egyesület SAJTÓKÖZLEMÉNY A hét műtárgyait mint üveggolyót – ablak a társművészetekre is A József Attila Kör Irodalmi Egyesület 2011. augusztus 23. és 27. között, 23. alkalommal rendezi meg hagyományos irodalmi táborát a szigligeti Alkotóházban. Bár az irodalomé lesz a főszerep, az irodalmi egyesület most ablakot nyit a társművészetekreis. Ebben a tárgyban három tematikus beszélgetés lesz: a kortárs filmművészet területéről a Prizma című folyóirat két szerkesztője, a képzőművészeti szcénából Verebics Katalin és Fehér László festőművész, valamint Szegedy-Maszák Zoltán médiaművész lesznek a JAK meghívott vendégei. Továbbá Z. Halmágyi Judit, Ekler Dezső, Zoboki Gábor sztárépítészek is beszámolnak Szigligeten a saját szakterületükről és a kortárs építészeti élet tendenciáiról. A táborban délelőttönként Kukorelly Endre vezet költői, Láng Zsolt prózaírói és Garaczi László drámaírói szemináriumot. Szerdán, csütörtökön és pénteken délután Zsadányi Edit tart előadást Női poétika? – címmel. A 2011-es JAK-tábor kiemelt programja, a JAK-elnökválasztás, ami a jelenkori magyar irodalmi élet jelentős eseménye. A szombat délutáni közgyűlésen ezen kívül a JAK-füzetek új sorozatszerkesztőit is megválasztja a JAK tagsága. A tábor további kiemelt programja a Re:Verse, amelynek során egy közös műhelymunka keretein belül Katarzyna Sowula, Mikołaj Łoziński, Maciej Robert fiatal lengyel írók, költők műveit Szathmáry-Kellermann Viktória nyersfordítása nyomán Szvoren Edina, Kollár Árpád, Turi Tímea ülteti át magyarra, az ő munkáikat pedig a lengyelek lengyelre. A héten sor kerül a JAK Világirodalmi Sorozata és a JAK-füzetek friss könyveinek bemutatójára. A számos irodalmi kerekasztal-beszélgetés, felolvasóest és könyvbemutató mellett idén sem maradhat el a színházi program, ezúttal szombat este Kele Fodor Ákos Partifecskék, tangapapucsok című darabjának előadása lesz a Színművészeti Egyetem Novák Eszter vezette zenész-színész osztályának előadásában,Csuja László rendezésében (a darab a 2010-2011-es Add ide a drámád! felolvasó-színházi sorozaton tűnt fel). A szigligeti JAK-tábort a Nemzeti Kulturális Alap és a MASZRE támogatja. További információ a programról és táborba való jelentkezésről: http://jozsefattilakor.hu/ Budapest, 2011. augusztus 15. Sajtókapcsolat: Hercsel Adél e-mail: [email protected] telefon: 06-20/443 91 32 A József Attila Kör Irodalmi Egyesület tagsága az idei nyári közgyűlésen választja meg a JAK 2012. január 1-jén munkába lépő új elnökét. Az alábbiakban megtekinthető a két elnöki pályázat.
Augusztus végén, a JAK szigligeti táborában dönthet a tagság a JAK-füzetek új sorozatszerkesztőiről. Az új szerkesztők 2012. január 1-től 2013. december 31-ig láthatják el feladatukat. A pályázati kiírást az alábbiakban lehet olvasni.
A JAK elnökségének pályázati kiírása a JAK-füzetek szerkesztésére 1. A szerkesztők feladata évi négy-nyolc kötet kiadása a kéziratok minőségének függvényében a sorozat eddigi hagyományainak, profiljának figyelembe vételével. Együtt kell működniük a JAK mindenkori társkiadójával. 2. A sorozatszerkesztők megbízatása 2 évre szól, amelyet a JAK alapszabálya 3.2.3 pontjának értelmében a közgyűlés indokolt esetben még egyszer, ugyanilyen időtartamra meghosszabbíthat. A JAK érvényben levő átadás–átvételi szabályzatának megfelelően augusztus végi szerkesztőválasztás esetén az átadás–átvétel határideje 2011. december 31. Az új szerkesztők munkájukat 2012. január 1-jén kezdik el. 3. Párosok pályázatait várjuk, legalább az egyik pályázó JAK-tag legyen, és a másik se töltse be a JAK tagság korhatáraként meghatározott 41. életévet. Amennyiben a pályázatot elnyerik, és az egyikük nem tag, lépjen be a JAK-ba. 4. A szerkesztők az elvégzett munkáért tiszteletdíjat kapnak, ezt a saját maguk által pályázott összegekből fedezik. Ennek a díjazásnak a mértékéről az alapszabály 3.2.3. pontjának értelmében a felügyelő bizottság jóváhagyásával az elnök dönt. Jelenleg ez könyvenként és fejenként legfeljebb 60000 Ft. 5. Legalább az egyik pályázó rendelkezzen szerkesztői gyakorlattal, és legalább az egyik képes legyen szervezési, pénzszerzési, gyakorlati feladatok ellátására. 6. A két pályázó rendelkezzen átfogó ismeretekkel a fiatal írók munkáit, működését illetően. 7. Pályázati tervet kérünk írásban, amely tartalmazza a pályázók szakmai és menedzselési elképzeléseit, valamint szakmai önéletrajzát és publikációs listáját is. 8. A pályázat beküldésének határideje: 2011. augusztus 10. 9. A pályázatokat elektronikusan a [email protected] címre kérjük benyújtani, melynek beérkezéséről a JAK visszajelzést küld. A pályázatok előzetes elbírálását, regisztrációját – annak vizsgálatát, hogy a pályázati kiírás formai kritériumainak megfelelnek-e – az elnökség végzi. Hiánypótlásra egy alkalommal nyílik lehetőség, melyre a JAK augusztus 11-ig küld ki felszólító levelet. A formailag megfelelő pályázatokat az elnökség iktatja, és erről a pályázókat levélben értesíti, 2011. augusztus 17-ig, és elhelyezi a www.jozsefattilakor.hu honlapon. 10. A pályázatokat a JAK szigligeti közgyűlése fogja elbírálni. Ezt megelőzően az elnökség által formailag megfelelőnek talált pályázatokat minden JAK-tag e-mailben megkapja, vagy akár a JAK irodájában is elolvashatja. A közgyűlésen a pályázók pályázatukat röviden ismertetik, s módjukban áll a tagságnak a pályázatukkal kapcsolatos kérdéseire felelni. Ezt követően – az alapszabály 3.1.10. pontjának értelmében – a közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt. Budapest, 2011. július 8. A JAK elnöksége Utoljára négy éve jelentetett meg JAK-füzetet a József Attila Kör az Ünnepi Könyvhétre, idén viszont négy kötetet mutatunk be. Szabó Marcell A szorítás alakja című verseskötetével, és a Műhely Kör Friss dió című antológiájával. A vajdasági szerző, Aaron Blumm különlegesen szép könyve Sinkovics EdE rajzaival, Deres Kornélia Szőrapa című verseskötete Molnár Tamás illusztrációival készült. Sorozatszerkesztő: Benedek Anna és Berta Ádám.
Dedikálások Szombat (2011. június 4.) 14:00 A Műhely kör tagjai dedikálják a Friss dió című antológiát 16:00 Aaron Blumm (Virág Gábor) Biciklizéseink Török Zolival, és Deres Kornélia Szőrapa című művét Vasárnap (2011. június 5.) 14:00 Aaron Blumm (Virág Gábor) Biciklizéseink Török Zolival, és Szabó Marcell A szorítás alakja című művét dedikálja 16:00 A Műhely kör tagjai dedikálják a Friss dió című antológiát Aaron Blumm Biciklizéseink Török Zolival című prózakötete a vajdasági szerző harmadik könyve. A korábban blogként olvasható rövid történetek a kötetben összeolvasódnak, a történetek mellett álló illusztrációk segítségével sajátos hangulatú utazásra hívják az olvasót. „Olykor azt hiszem, hogy Zolit csak álmodom. Pedig minden pillanatban érzem az ízét a számban, és minden pillanatban érzem a keménységét a lábam között. És érzem a nyelvét is, ahogy simogat, a fogait, ahogy néha finoman, néha durván belém harap, de leginkább a tekintetét érzem magamon, pedig tudom, hogy más nem is láthatja, hogy látom: a szemével követi minden mozdulatom.” Köszönet a könyv szerkesztésében vállalt munkájáért Orcsik Rolandnak. Deres Kornélia Szőrapa című verseskötetének megjelenése sokak által várt esemény. A Puskin utca című folyóirat szerkesztőjeként és a Telep-csoport egyetlen női tagjaként feltűnt Deres Kornélia nemzedéke egyik legkiválóbb költőnője. A Szőrapa című kötet egy apa-történet kibontása és folyamatos újrafogalmazása, amely az elbeszélhetetlenség, a tragikum, a mítosz és az irónia határán egyensúlyoz. Az apa figurája köré mítikus világot épít, hol zsarnok, hol áldozat, hol fenséges, hol hitvány figuraként látjuk feltűnni. A kötet egésze akár egyfajta verses regényként is olvasható, melynek narratív mozgásait az elbeszélő és az apa figurájának örökké változó hierarchiája és párbeszédkészsége befolyásolja. Köszönet a könyv szerkesztésében vállalt munkájáért Pollágh Péternek. Szabó Marcell A szorítás alakja című verseskötete a fiatal költő első könyve. Márton László így ír Szabó Marcell költészetéről a litera.hu-n: „Ezek a versek a garas letevéséről, a mindenkori utolsó szavakról szólnak. A költői megszólalás tárgyát felvillantják, egyszersmind monásszá is alakítják. Így lesz a bonyolult vergődésből homályos engedmény, az összetett fahasábból egynemű végszó. Amikor a versben megszólaló Én azt mondja, hogy: «Egész életemben csak üres akartam lenni», akkor ebben nemcsak a telítettség indirekt állítását vesszük észre, hanem a középkori misztikusok elgondolását is a teremtés aktusáról, vagyis, hogy a teremtő a világ létrehozásakor kiüresíti magát. Ebben a szándéknyilatkozatban nem a homo faber gőgje szólal meg, hanem annak egyszerű, de messzire vezető tudása, hogy a költői aktus egyszersmind létesítés, az pedig áldozathozatal.” Köszönet a könyv szerkesztésében vállalt munkájáért Varga Mátyásnak. A Friss dió a Műhely Kör antológiája. Márton László utószavában ezt írja a körről: „A Műhely nincs hivatalosan bejegyezve. Nincs postacíme. Nincs pecsétje. Nincs vezetősége, nincs választmánya, nincs hivatalos tagnévsora. Értelemszerűen tagdíjbevétele sincs. Nincs szabályzata, legfeljebb íratlan illemszabályai vannak. A találkozókról nem készül sem jegyzőkönyv, sem hang- vagy videofelvétel. A Műhely egyszerűen csak van. Működik.” Köszönet a könyv szerkesztésében vállalt munkájáért Benedek Szabolcsnak. A JAK-füzetek kiadója a JAK és a PRAE.HU - a könyveket a JAK standjánál lehet majd megvásárolni az Ünnepi Könyvhéten. 2011. május 26-án, a József Attila Kör Irodalmi Egyesület közgyűlésén megválasztottuk a JAK új tagjait, és szavaztunk a tiszteletbeli tagokról, elnökségi tagokról. Az alábbiakban a nevek felsorolása következik.
Új tiszteletbeli tagok Gács Anna, Kabai Zoltán, Kálloy Molnár Péter, Keresztesi József, Mekis D. János, Németh Zoltán, Pál Melinda, Poós Zoltán, Széni Katalin, Térey János, Török Lajos, Vaskó Péter Új JAK-tagok Baranyi Gergely, Csepregi János, Erdei L. Tamás, Hegedűs János, Herczog Noémi, Kerber Balázs, Nagy Márta, Oravecz Péter, Tóth Kinga, Ughy Szabina Új elnökségi tagok Áfra János (Debrecen), Deres Kornélia (Add ide a drámád!), Hercsel Adél (JAK-piknik) A JAK elnöksége Áfra János, Balogh Endre (elnök), Benedek Anna, Berta Ádám, Deres Kornélia, Gaborják Ádám, Hercsel Adél, Krusovszky Dénes, L. Varga Péter, Lóránd Zsófia, Sopotnik Zoltán, Szegő János, Turi Tímea, Urfi Péter Az előző, 2010-es, Szigligeten megtartott közgyűlés óta eltelt időben mintegy 65 programja volt a JAK-nak, mintegy 350-400 szerzői-értelmezői fellépést biztosítottunk, főként a tagok számára. Az alábbiakban részletesen meg lehet ismerkedni a JAK 2010. szeptember - 2011. május 25. közt eltelt időszakában végzett munkájával.
Határon túl a JAK • 2010. szeptember 1-től Solitude-ösztöndíjasként Budapesten tartózkodott 3 hónapig Franziska Gerstenberg német írónő. • 2010. október 12-én a Comenius Egyetem Jogi Karának N427-es helyiségében, Pozsonyban lépett fel október 12-én Deres Kornélia, Marno János, Szabó Marcell, Szalay Zoltán és Száz Pál. Beszélgetőtársuk Grendel Lajos volt. • 2010 decemberében meghirdettük a Solitude ösztöndíjat, a magyar bizottságában még zajlik az új ösztöndíjas kiválasztási folyamata. • 2010. december 10-én pénteken 17–22 óráig, szombaton 16–22 óráig a Zentai Alkotóházban rendezék meg a zEtna VII. Irodalmi Fesztivált. Az eseményen a József Attila Kör tagjai közül Aaron Blumm, Bencsik Orsolya, Danyi Zoltán, Kollár Árpád, Nemes Z. Márió, Orcsik Roland és Sirbik Attila vet részt. A rendezvénynek a JAK együttműködő szervezete volt. • 2011. március 24–26, Vajdaság (Szabadka): Írók Gyújtópontban — Nemzetközi Irodalmi Fesztivál: Nemes Z. Márió, Lanczkor Gábor, Cserna-Szabó András. • 2011. május 3-4-én Komáromban és Besztercebányán Erdős Virág, Nagy Ildikó Noémi, Gerőcs Péter, Németh Zoltán lépett fel. • 2011. április 21-én (csütörtökön) 17:30-tól a Nyitott Műhelyben a szlovén költő, Primož Čučnik magyar nyelvű kötetének bemutatóján fordítói, Lanczkor Gábor és Orcsik Roland beszélgettek a szerzővel. Határon belül • 2010. szeptember 17-én elindult a Csobi Sound – kortárs irodalom magyarórán: a csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban, valamint Debrecenben a JAK támogatásával. Vendégek voltak: Bajtai András, Pál Dániel Levente, Simon Márton, Kele Fodor Ákos, Székely Szabolcs. • 2010. szeptember 22-én Szegeden a JAK által támogatott Vitamin – Interaktív Irodalmi Beszélgetésekben Milián Orsolya, Szilasi László és Sinkovitz László beszélgetett Gaborják Ádám moderálásával Garaczi Lászlóról. • 2010. szeptember 24-én Irodalmi Razzia volt. A Blaha Lujza tér környékén kortárs verseket adtunk a járókelők kezébe, helyeztünk az autók szélvédőjére az alábbi szerzőktől: Bajtai András, Fodor Ákos, Jónás Tamás, Kemény István, Kiss Judit Ágnes, Krusovszky Dénes, Kukorelly Endre, Marno János, Pollágh Péter, Székely Szabolcs, Takács Zsuzsa és Tóth Kriszta verseit találod, valamint a Halotti Beszédet. • 2010. szeptember 30-án meghirdettük az Add ide a drámád! sorozatot a Merlin Színházzal és a Színház- és Filmművészeti Egyetem Novák Eszter vezette zenész-színész osztályával. A válogatás Deres Kornélia és Herczog Noémi végezte, ők szerkesztették az Add ide a drámád! című kötetet, ők moderálták a beszélgetéseket, melyeken részt vettek az előadók, a rendezők és egy-egy meghívott szakértő: Koltai Tamás, Miklós Melánia, Rádai Andrea, Tompa Andrea, Ugrai István és Imre Zoltán. Az előadásokon videófelvétel készült, melyeket a Youtube-ra töltöttünk fel, hamarosan a JAK-honlapról is elérhetők lesznek. 2011. február 22., 19:30.: Schein Gábor: A herceg álma 2011. március 8., 19:30 Szegedi-Szabó Béla: Halál Argoszban 2011. március 22., 19:30 Kele Fodor Ákos: Partifecskék, tangapapucsok 2011. április 19., 19:30 Kiss Noémi: Házasságszédelgők 2011. május 3., 19:30 Krusovszky Dénes: Az üveganya 2011. május 17., 21:00 Szávai Attila: Hevimetál, bányaló, tehervonat • 2010. október 1-jén a József Attila Kör, a Palimpszeszt Kulturális Alapítvány, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a PRAE.HU Kft. és a Szépírók Társasága szervezésében Marno-Nap volt a PIM-ben, Csobánka Zsuzsa „főszervezésében”. Részt vett: Bedecs László, Radics Viktória, Harmath Artemisz, Borsik Miklós, Krusovszky Dénes, Nemes Z. Márió, Szegő János, Dunajcsik Mátyás, Rényi András, Csuja László, Gyulavári Ágnes, Hevesi Kriszta, és Ureczky Eszter, valamint Marno János és Varga Mátyás OSB. • 2010. október 6-án, este 9 órától a Grand Caféban, Szegeden (Deák Ferenc u. 18.) a Vitamin – Interaktív Irodalmi Beszélgetések estjén Milián Orsolya, Szilasi László és Sinkovitz László beszélgetett k. kabai lóránt klór című új könyvéről. A moderátor Gaborják Ádám volt. • 2010. október 6-9 közt. a JAK erőteljes támogatásával és részvételével zajlott a SínBusz Fesztivál Szegeden és Szabadkán, valamint az úton a vonaton. Fellépők: Mikola Gyöngyi, Thomka Beáta, Danyi Zoltán (Zenta-Szerbia), Debreceni Boglárka (Budapest), Krusovszky Dénes (Budapest), Lázár Bence András (Szeged), Szilasi László (Szeged), Térey János (Budapest), Sava Babić (Belgrád-Szerbia), Srđan V. Tešin (Kikinda-Szerbia), Böndör Pál (Temerin-Szerbia), Svetislav Basara (Čortanovci), Danica Pavlović (Belgrád-Szerbia), Zoran Ćirić (Belgrád-Szerbia), Bojan Samson (Belgrád-Szerbia), Petar Miloradović (Belgrád-Szerbia) Zene: HANDS UP! (Dulics Tímea, Szvetnyik Margit és Rákai István (Magyarország). • Az ImPulzusban Horváth Györgyi, Lapis József, Szegő János, Turi Tímea, Csobánka Zsuzsa és Gaborják Ádám beszélgetett az alábbi szerzők köteteiről: Borbély Szilárd, Tompa Andrea, Bartis Attila-Kemény István, Nemes Z. Márió, Grecsó Krisztián, György Péter. • 2010. október 11. A Sínbusz Fesztivál utórezgéseként Lanczkor Gábor, Krusovszky Dénes, Lázár Bence András és Nemes Z. Márió mutatkozott be. Beszélgetőtársak: Lengyel Zoltán, Gaborják Ádám, Sinkovicz László és Szabó István Zoltán. • 2010. október 13-án Deák Botond, Nagy Zsuka és Payer Imre látogatott Mátészalkára. Beszélgetőtárs: Kürti László. • 2010. október 14-én, csütörtök este 20:00 órától GRUPPENVERS címmel, Csuja László rendezésében Ayhan Gökhan, Deák Botond, k.kabai lóránt és Kele Fodor Ákos egymásba szövődő költeményeit Székely Rozi, Tanev István-Sztyopa adta elő. • Október 28-ig meghosszabbítottuk a JAK-suli jelentkezési határidejét, plakátoltunk, hirdettünk (ÉS), mégsem volt elég jelentkező. • 2010. október 26-án 19:00 órától a GODOT Irodalmi Estek 37. rendezvényén, a Fogasházban került bemutatásra a Bizarr játékok — Fiatal irodalomtörténészek fiatal írókról-költőkről című, a JAK-füzetek sorozatában megjelent tanulmánykötet. A beszélgetés résztvevői: Berta Ádám, Gaborják Ádám, Lapis József, L. Varga Péter. Moderátor: Czapáry Veronika • 2010. október 28-án 18.00 órakor Ayhan Gökhan és Deák Botond költők estjét tartjuk meg a Ráday Könyvesházban. A szerzőkkel Borbély Szilárd beszélgetett. • 2010. november 8. A József Attila Kör Irodalmi Egyesületének tagsága József Attila-díjra, Balassa-díjra, Márai-díjra, Babérkoszorú-díjra, Széchenyi-díjra és Kossuth-díjra jelölt személyeket. http://jozsefattilakor.hu/index.php?submenu=hirek&id=443&details=1&cat=3 • 2010. november 13-án, szombaton, 18 órakor Őszi JAK-délután: Franziska Gerstenberg és Karol D. Horváth estjét tartottuk a Nyitott Műhelyben. A Solitude-ösztöndíjas Franziska Gerstenberg és Karol D. Horváth művei felolvasása mellett beszélgettünk német és szlovák nyelven, magyar szinkronfordítással a. Beszélgetőtársak Nádori Lídia és Németh Zoltán. Az esten részletek hangoztak el a JAK Világirodalmi Sorozatában megjelent könyvekből, Keresztes Tamás színművész előadásában. Házigazdák a JAK Világirodalmi Sorozatának szerkesztői: Krusovszky Dénes és Urfi Péter. • 2010. november 18. 14:20. Középiskolás fokon. Vendég: Lázár Bence András. Beszélgetőpartner: Boldog Zoltán. Helyszín: SzSzKSz Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi és Könnyűipari Tagintézménye (6724 Szeged, Kodály tér 1. ) • 2010.november 22. 19:00 Próbaidő — prózaidő. Fiatal prózaírók bemutatkozása. Vendégek: Nagy Ildikó Noémi, Szvoren Edina, Király Levente, Gerőcs Péter. Beszélgetőpartnereik: Milián Orsolya, Gaborják Ádám Helyszín: Szeged, Grand Café Mozi és Kávézó • 2011. november 23. 18:00. Fut a róka. Deres Kornélia, Pollágh Péter, Sopotnik Zoltán felolvasóestje. Moderátorok: Orcsik Roland, Gaborják Ádám. Helyszín: SZTE Móra Ferenc Kollégium (6726 Szeged, Közép fasor 31–33.) • 2010. november 24-én (szerdán) 17 órától a Kassák Múzeum Chat Room című kortárs irodalmi beszélgetéssorozatának estjén k.kabai lóránttal Debreceni Boglárka beszélgetett a Zichy-kastélyban (1033 Budapest, Fő tér 1.) • 2010. november 26-án (pénteken) 16 órától a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Kistanácstermében (vers)testről, lélekről, hitről, anyagról beszélgetett Takács Zsuzsával és Mestyán Ádámmal Borbély Szilárd. • 2010. november 23. A magyar írószervezetek (Magyar Írószövetség, Szépírók Társasága, FISZ, JAK) képviselői a MAOE kezdeményezésére a magyar irodalmi kultúra megvédése és ápolása jegyében párbeszédet kezdeményeztek a 2010 tavaszi választás után megalakult kulturális kormányzattal. Az irodalmat az anyanyelvi kultúra és művelődés egyik legfontosabb jelenségének tekintjük, ezért megítélésünk szerint az állam nem mondhat le az irodalom világának támogatásáról. • 2010. november 16-án a Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégiumának előadótermében Ayhan Gökhan és Szöllősi Mátyás lépett fel. • Elláttuk az ügyintézést azoknak a JAK-tagoknak az ösztöndíjával kapcsolatban, akik kérték, hogy a JAK adja be az NKA-pályázatukat. • 2010. december 14-én könyvbemutatót tartottunk: Kele Fodor Ákos Textolátria és k.kabai lóránt klór című, a JAK-füzetek sorozatában megjelent könyveiről Solymosi Bálint beszélgetett a szerzőkkel a Ráday könyvesházban. • 2011. február 6-án a József Attila Kör átköltözött a Kossuth Klubba, a Múzeum utca 7. szám alá. Előtte létrejötte, majd az 1989-es, jogilag is tisztázott megalakulása-önállósulása óta a Magyar Írószövetség Bajza utcai épületében volt a szervezet székhelye. A költözés estéjét felolvasással ünnepeltük meg. • 2011. február 24-én a József Attila Kör és a PRAE.HU közös estjén, este hattól a szegedi Grand Caféban három fiatal költő frissen megjelent köteteit mutattuk be: k. kabai lóránt, Kele Fodor Ákos és Nemes Z. Márió köteteit. • 2011. február 21-én, 19:00 órától a Vitamin keretében Térey János Protokoll című könyvéről beszélgetett a Grand Caféban (Szeged, Deák Ferenc u. 18.) Milián Orsolya, Sinkovicz László, Szilasi László. A beszélgetést Gaborják Ádám vezette. • 2011. február 15-én az Új Nautilus estjének vendége volt Izsó Zita, k.kabai lóránt és Szőllőssy Balázs. • 2011. március 17-én a József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) elnöksége tiltakozott az ellen, ahogy 2011-ben a József Attila-díjak odaítélése megtörtént. • 2011. március 21-én Szegeden minden eddiginél több jelentkezővel indult útjára a JAK-suli. A prózaszemináriumra összesereglett csapatot (19 fő) Szilasi László, író, irodalomtörténész , a fiatal költőket (6 fő) pedig Lanczkor Gábor tanítja. • 2011. március 21-én 19 órától a Vitamin programsorozatban a szegedi Grand Caféban Milián Orsolya, Szilasi László, Gaborják Ádám és Sinkovicz László beszélte meg Brenzovics Marianna Kilátás című regényét. • 2011. április 15-én (pénteken) 18 órától a Kossuth Klubban JAK-program volt a Margó Fesztiválon, melyen fiatal költők és zenéik szerepeltek. Szóba hozók: Bajtai András, Csobánka Zsuzsa, Nemes Z. Márió. Szóval tartó: Szegő János. • 2011. április 18-án (hétfőn) 19:00-tól Vitamin volt a szegedi Grand Caféban. A tárgyalt mű Lovas Ildikó A kis kavics című új regénye. Beszélgetett: Milián Orsolya, Orcsik Roland, Szilasi László, moderált: Gaborják Ádám. • 2011. április 19-én este 7 órakor Kele Fodor Ákos mutatkozott be A vizuális költészet a képi fordulat utáncímű estjével a Kalicka Crossovers műsorfolyamban. A beszélgetéssel és képvers-vetítéssel egybekötött felolvasáson Áfra János működött közre. • 2011. április 17-én a magyaros szakhéten a Debreceni Egyetem főépületében (Magyar Irodolom Intézeti könyvtár (303.)) Balogh Endre és Pollágh Péter beszélgetett Áfra Jánossal. • 2011. április 20-én 17 órától, Szegeden a Milleniumi Kávéházban a Versek nem fogadott hívásokra című esten a szlovén költő, Primož Čučnik magyar nyelvű kötetének bemutatója volt. A szerzővel a műfordítók, Lanczkor Gábor és Orcsik Roland beszélgettek. Egyetemi Tavasz • 2011. április 21., 19:00, Szeged, Grand Café: Németh Gáborral és Szilasi Lászlóval Gaborják Ádám és Milián Orsolya beszélgetett. Egyetemi Tavasz • 2011. április 28., csütörtök, 19:00, Szeged, Mojo Klub: Térhatás – felolvasás és beszélgetés a DeKonferencián. Résztvevők: Szijj Ferenc, Krusovszky Dénes, Nemes Z. Márió és Sopotnik Zoltán. Bevezetőt mond: Szilasi László. Moderátor: Sinkovicz László Egyetemi Tavasz. • 2011. május 3-án (kedden) 18 órakor Nyilas Atilla és k.kabai lóránt 2010-ben megjelent köteteinek bemutatója volt a Nyitott Műhelyben (1123 Budapest, Ráth György utca 4.) A bemutatón részt vett a JAK részéről Benedek Anna és Vári György. • 2011. május 5-én (csütörtökön) könyvbemutató volt: Grecsó Krisztián Mellettem elférsz című új regénye kapcsán a szerzővel Gaborják Ádám (SZTE BTK PhD-hallgató) beszélgetett 19 órától a szegedi Grand Caféban. • 2011. május 6-án (pénteken) 15 órától José Eduardo Agualusa A múltkereskedő című regényének bemutatója volt a szegedi Millenium Kávéházban, melyen beszélgetés is volt a fordítóval, Bense Mónikával — közreműködött Urfi Péter, a kötet szerkesztője és Fürth Eszter, a SZTE Portugál Minor Képzésének oktatója. • 2011. május 9-én (hétfőn) 19 órától a szegedi Grand Caféban Milián Orsolya, Szilasi László, Gaborják Ádám és Sinkovicz László beszélget Kele Fodor Ákos Textolátria című verseskötetéről a Vitaminban. • 2011. május 13-án (pénteken) 14:30-tól a Műút szerkesztőségében (3527 Miskolc, Bajcsy-Zsilinszky u. 17., mélyföldszint) a Műút Szöveggyár vendége volt Sopotnik Zoltán. • 2011. május 17-én 19:30-tól Simon Márton szerepelt a Kalicka Crossoversben, és olvasta fel régebbi és új verseit „életünk napjairól”. Kérdezett Tolvaj Zoltán. Vendégváró: Dj Krush & Toshinori Kondo: Ki-Oku. • 2011. május 25-én 15 órától a Szilasi László vendégeskedett a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban a József Attila Kör rendhagyó irodalomóra-sorozatában. |